Duyurular

Mevsimsel Alerjiye Karşı Propolis

508 kişi okudu.

IMG_7186

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır.

Propolisin antioksidan etkisi nar suyu ile karşılaştırdığında, nar suyundan tam 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, doğru işlendiği takdirde insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Çocuklar kreş, okul vb. kalabalık ortamlarda maruz kaldığı mikroplardan dolayı sık sık hasta olurlar. Propolis düzenli tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur. Buna bağlı olarak antibiyotik kullanımını da azaltır.

Bunun yanı sıra, propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu, kansere karşı etkilerinin olduğu, vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını arttırdığı da yapılan bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. Ayrıca propolisin antialerjik etkiye sahip olduğu da bilimsel olarak ortaya konulmuştur.

Mevsim geçişlerinde alerji sorunları yaşayanlar var mı aranızda? O halde propolis ile tanışmanızı öneririm. Propolis alerjik hastalıkların tedavisine destek amacıyla kullanılabilecek doğal bir ürün. Propolis ve bileşiminde yer alan, ona antioksidan özellik kazandıran değerli bileşenler vücuttaki bazı alerjik reaksiyonların kontrolünde kullanılıyor. Bunlar arasında, alerjik rinit, astım, cilt alerjileri, romatoid artrit, atopik dermatit, bronşit, göz alerjisi vb. pek çok farklı alerji türü yer alıyor.

7a646c68-b8f5-4b87-a4ce-a657622c8e0c

Örneğin, alerjik rinit, alerji kaynaklı bir çeşit burun iltihabı. Alerjik rinit üzerine yapılan bir çalışmada, propolisin rinitin semptomlarını hafifletici etki gösterdiği ortaya konulmuş. Bir başka çalışmada, astım hastaları üzerinde propolisin etkisi incelenmiş ve çalışmanın sonucunda propolisin, astım gece ataklarının sıklığı ve şiddetini azalttığı ve solunum fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağladığı belirtilmiştir. Ben de bu aralar mevsimsel alerjiden dolayı sıkıntı yaşayan tanıdıklarımdan propolisi sıkça duymaya başladım. Alerjinin şiddetini azalttığı ve artık o dönemi daha rahat geçirdiklerini dile getiriyorlar.

Aslında şifa doğada…Binlerce yıldır insanoğlu propolisten faydalanıyor. Solunum yolları hastalıklarından alerjiye, mide bağırsak sindirim sistemi rahatsızlıklarından kansere kadar pek çok farklı sağlık sorununda kullanımına dair bilimsel araştırmalar mevcut.

Bence arı ürünlerine özellikle de propolise hayatımızda ayrı bir yer ayırmalıyız…

#propolis #beeodesteğiyle #beeoarıürünleri