Duyurular

Bebek ve Çocuklarda D Vitamini Kullanımı

14.975 kişi okudu.

img_8004

Hassas Annelerin D vitamini kullanımı hakkında çok fazla sorusu olduğunu bildiğimden Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle Çelik ve blogger arkadaşlarımla çok bilgilendirici bir toplantıya evsahipliği yapmak beni çok mutlu etti. Bana bu konuda çok soru soruyorsunuz. En iyisi bu soruların cevaplarını uzman doktorumuzdan almaktı. Dr. Dicle Çelik hem bizlere D vitamini hakkında çok faydalı bir sunuş yaptı hem de tüm sorularımızı uzun uzun cevapladı. Doktorumuza çok teşekkür ederim. Wellcare D Vitamini bilgilendirme toplantımıza katılan çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı Özge Selçuk Bozkurt‘a, Melinasmom blogunun kurucusu Merve Öztürk’e, Hamile danışmanı ve uzman hemşire Esra Ertuğrul‘a, İnternet Anneleri blogunun kurucusu Nihan Kayalıoğlu’na ve Hamile/AnneBebek/Çocuk Yogası Eğitmeni Zeynep Gözübüyük‘e ve bizimle olan Wellcare yetkililerine çok teşekkürler. ben ve blogger anneler Facebook sayfalarımızdan Dr. Dicle Çelik’in sunumunu canlı yayınladık ve canlı yayında sizlerin sorduğu soruları anında doktorumuza sorduk. Benim Hassas Anne Facebook sayfamdan yaptığım 54 dakikalık canlı yayını buradan izleyebilirsiniz.

img_8310

D vitamini kullanımı hakkında edindiğimiz bilgileri kısaca özetlemek gerekirse:
D vitamini herkes için gereklidir. Sağlık kazanmaya çalışırken sağlığımızdan olmayalım. İçinde Paraben, BHA ve katkı maddesi olmayan D vitaminlerini seçelim. Wellcare D vitamini de bunlardan biri. İçinde sadece saf D Vitamini ve Zeytinyağı var. Başka hiçbir katkı maddesi veya koruyucu yok.

3
Yazın da kışın da D Vitamini kullanmak faydalı çünkü güneş kremi kullanmak zorunda olduğumuz için yeterli D vitaminini alamıyoruz. Yurt dışında ekmeklere ve gıda maddelerine ek D vitamini katıyorlar bu nedenle orada kullanmayabiliyorlar. Wellcare D vitamininin 3 farklı dozu var. Mavi kutu 0-1 yaş, kırmızı kutu 1-18 yaş ve mor kutu Yetişkinler için. Günde 1 ağzınıza bir puff sıkmanız yeterli. Doz aşımı da olmuyor. Kırılan ampullerle doz aşımı tehlikesi var. Siz de doktorunuza ve eczacınıza danışıp eczanenizden alabilirsiniz.

img_8018

Bana özellikle ilk 1 yıl kullanılan d vitamini damlaları soruluyor. Mutlaka bebeklerde D vitamini kullanmanız gerekiyor, devletin verdiği damlalarda Paraben var ve o nedenle kullanmak istemeyenler için wellcare d vitamini iyi bir alternatif. 27 liralık 1 şişe 2 ay gidiyormuş. Sakın Amerika’dan kaçak getiren hesaplardan D vitamini veya başka bir vitamin almayın. Allah korusun her şey olabilir. Sadece eczanenizden alın. Sizin de D Vitamini konusunda sorularınız varsa Dr. Dicle Çelik ile yaptığımız Facebook Hassas Anne sayfamdaki canlı Yayını izleyebilirsiniz.

pep_4107

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle Çelik D vitaminini şöyle anlattı:

“D vitamini vücutta önemli görevleri olan yağda çözünen bir vitamindir.

Diyetle alınan kalsiyum ve fosforun bağırsaklardan emilmesini sağlar.

Kemik erimesine yol açan bir hormon olan, paratiroid hormonun salgılanmasını önler.

Vücutta kalsiyum ve fosfor dengesini sağlar, kemik ve kasların sağlığı için gereklidir.

Bağışıklık sistemine olumlu etkiler yapar.

Hipertansiyon, kalp hastalıkları, bazı kanser ve otoimmün hastalıklara karşı koruyucudur

D Vitamini eksikliğinin sonuçları nelerdir?

Kanda kalsiyum düzeyi düşer (Hipokalsemi )

Kanda fosfor düzeyinin düşer (Hipofosfatemi)

Çocukluklarda kemiklerin yumuşaması ve eğrilmesi , kafatasında yumuşama, kaburgaların kemik- kıkırdak birleşim yerlerinde şişlikler, el bileklerinde şişme, süt dişlerinde ufalanma, o veya x şeklinde bacak, büyüme gelişmede – boy uzamasında duraksama, yürümede gecikme, ördek gibi yürüme…….(Raşitizm)

Erişkinlerde kemiklerin yumuşaması ve kas güçsüzlüğü (Osteomalazi)

Kemik kütlesinin azalması ve kemik kırılganlığının artışı (Osteoporoz)

salon4

Cam arkasından D Vitamini üretimini sağlayacak UV-B ışını almak MÜMKÜN DEĞİLDİR.. Cildin üst deri tabakasında UV-B ışınlarıyla oluşmuş olan Previtamin D3’ün tam anlamıyla absorbe edilip damarlara iletilmesi için 48 saate kadar zaman gerekebilmektedir. Bu yüzden güneş banyosundan sonraki ilk dört ila altı saat duş alınmamalıdır, en azından sabunla. Aksi halde ciltte yeni oluşmuş Previtamin D3’ün tenden akıp gitmesi söz konusudur.”

Kaynak:  Pediatri Uzmanı Dr. Dicle Çelik’in sunumu

Sunum sonrası sorulan sorularda can alıcı bir konu vardı. İngiltere, Almanya vb. bazı ülkelerde doktorlar tarafından D vitamini takviyesi verilmediğinden ve bunun sebebinden bahsedildi. Dicle Hanım, bu ülkelerde Halk Sağlığı PolitikAları uygulandığı ve en çok satılan gıdalara D Vitamini takviyesi eklendiğinden doktorların o ülkelerde D vitamini vermediğini vurguladı.

pep_4078

Bu faydalı etkinlikte, çocuklarına en doğalı vermek isteyen anneler için Wellcare Vitamin D3’ü tanıdık. Paraben tarzı koruyucular içermeyen bu ürün yüksek teknoloji ile üretiliyor ve koruyucu olarak yalnızca saf zeytinyağı kullanılıyor. Pompalı (fısfıslı) ambalajı sayesinde, çok verdim, az verdim derdi yaşamadan Wellcare Vitamin D3’ü kullanabiliyorsunuz.

pep_4127

YÜZDE YÜZ SAF İÇERİKLİ D VİTAMİNİ: WELLCARE VİTAMİN D3

Yüzde 100 saf içeriğe sahip, sağlık otoritelerinden onaylı Wellcare Vitamin D3’ü bebeğinizde ve kendinizde güvenle kullanabilirsiniz.

Wellcare Vitamin D3, yeni doğandan itibaren çocuklarda ve yetişkinlerde D vitamini eksikliğini gidermek ve günlük D vitamini ihtiyacınızı karşılamak amacıyla kullanılır. Türkiye’de ilk defa 400IU – 600 IU – 1000 IU olarak farklı doz seçeneklerine sahip Vitamin D3 takviyesidir. Avrupa Endokrin Derneği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı son kılavuzlara göre çocuk ve erişkinlerde önerilen D3  vitamin dozları şu şekildedir:

 0 – 1 yaş 400IU ile 1000IU arası (2000IU kadar güvenli)

1 – 18 yaş 600IU ile 2000IU arası (4000IU kadar güvenli)

18 yaş üstü 1000IU ile 2000IU arası (10000IU kadar güvenli)

pep_4066

Her üç formun içeriğinde etken madde olarak yüzde 100 saf D vitamini ve çözücü olarak zeytinyağı bulunmaktadır. Wellcare Vitamin D3 Türkiye’de bir ilk olan sprey formu sayesinde ağız içine bir ya da iki kez püskürtülerek kullanılır ve bu özelliğiyle kullanım kolaylığı sağlar.

pep_4059

Çocuklarda güvenle kullanılabilen Wellcare Vitamin D3; BHA, paraben, alkol, şeker, yapay tatlandırıcı ve yapay koku ile koruyucu içermez, sadece eczanelerde satılır. Bu nedenle Hassas Anneler ve çocukları için güzel bir seçim olduğunu düşünüyorum.

pep_4108

“Wellcare; İLKO İlaç’ın tüketici sağlığı markasıdır. Globalden gelen gücü, Türkiye’deki sağlam altyapısı, bilimsel ve güvenilir portföyü ile doğumdan itibaren yaşam döngüsünün her aşamasında; sağlık problemlerine çözüm sunma ve yaşam kalitesini yükseltme hedefi ile çalışmaktadır. Bebek sağlığı, sindirim, probiyotikler, alerji, vitamin ve mineraller, soğuk algınlığı ve öksürük olmak üzere 6 farklı kategoride tamamlayıcı tedavi ürünleri bulunmaktadır.”